Õelus

Ma vahel mõtlen, et kas inimestel on õelus ja soov halba teha juba verega tulnud või kõiki muudab elu…

Oma töös ma puutun kokku väga paljude erinevate inimestega ja kuulen nende lugusid. Mõnikord mõtlen veel teine päev ka, et mis paneb inimesi õelalt käituma. On olukordi, kus on jäänudki see mõistatuseks. Ma ei saa öelda, et mina olen täielikult puhas hing ja mõni krõbe sõna ei tule. Kindlasti tuleb, aga enamasti olen ma siis väga väsinud või jälle vanadusega kaasnev valu on külas. Aga minu ellu on tulnud inimesi, kes on igapäevaselt õelust täis. Nad tõmbavad nii minu energiast tühjaks ja meeleolu ka langeb. Sellised inimesed olen ma alati eemaldanud.
Tihti ma kuulen lugusid, kuidas töökaaslased on õelad, kui kellelgi paremini läheb. Eks seda teeb kadedus. Aga miks siis mitte pingutada, et Sul ka hästi läheks? Jah, kadedus teise suunas on üks mõjuvamaid õeluse tekitajaid. Tekib soov, et teisel oleks ka halb enesetunne ja sealt kohast hakkab aju mõtlema, et mida nüüd halba korda saata. Krõbe sõna või bossile kitumine on minu kuuldu põhjal põhilised. Isegi valetatakse ülemusele, et teisel oleks kasvõi korra halb. Kui magus on siis kättemaks mitte millegi eest. Tean, et mõnikord on kättemaksu tegijal endal ise süümepiinad, et vist ikka ei olnud vaja nii teha, aga see oli ju hetkel olev emotsioon. Ta ei suutnud enam ennast kontrollida ja piinlik on juba vabandama ka hakata. Ja nii tekivadki töö juures konfliktid. Teine sort õelust millega olen puutunud kokku, on ussitamine seljataga ja kõrval ollakse parim sõber. Eks see ole ka põhjus, et miks mul on vähe inimesi, kellega igapäevaselt suhtlen ja vajadusel kärbin veel. Ma olen sellist tüüpi inimene, kes kannatab kaua. Aga kui ükshetk saabub see viimane piisk karikasse, siis anna andeks, mind enam Sinu elus ei eksisteeri. Ka Sina, armas lugeja, peaksid nii käituma. Miks Sa hoiad enda elus inimesi, kes ei paku Sulle positiivseid emotsioone ja hinges rahuldust? Milleks piinata ennast ja valida sõnu, et Sa jälle ometi midagi valesti ei teeks. Lase lahti temast. Usu, Sul hakkab kergem. Alguses on muidugi harjumus ja raske olla, aga sellega kasvatad ka enesekindlust.
Mul oli mõni aeg tagasi kliendiks üks neiu. Ta asus ülikooli ja oli teadmisega, et seal on ometi täiskasvanud juba koos ja kiusamist kui sellist ei tohiks ju olla. Leidis ka sõpru ja viimasel kursusel sai teada, et inimene, keda ta pidas üheks parimaks sõbrannaks, oli teda kõik aeg petnud. Kuidas saab sõbrana petta? Ta valetas, varjas, rääkis taga jne. Neiu küsis minult, et miks ta nii tegi? Uurisin siis, et kas tal on juba pere – vastas ja. Sõbrannal pole? Ei – üksik. Lapsi ka sõbrannal polnud ja auto asemel sõitis bussiga. Aga neiul oli kõik olemas. Ta arvas ka, et ideaalne sõprussuhe. Aga kui kool oli läbi, siis julges endine kursaõde tulla neiu juurde ja rääkida, et mis kõik toimus tema selja taga need aastad. Pisaraid oli meeletult, küsimusi veel rohkem, aga vastuseid null. Neiu küsis, et miks, ma tegin ju kõik, mis talle meeldis. Ütlesingi vastu, aga ehk kasutas ta ära vaid. Neiu oli lihtsalt kasulik sõbrannale ja muud ei midagi. Seda oli valus öelda ja nii kahju oli neiust. Aga õppetund eluks ajaks. Kes veel viib süüa tudengile, kui haige on, kes veel teeb tema eest ära kodutöid ja mida kõike veel. Neiu oskas vaid öelda – see on nii õel! Aga ta hakkas mõtlema ja sai ise aru, et tegelikult on sõbranna olnud kõik see aeg temaga õel. Lihtsalt läbi lillede. “Sul on kole seelik, Sa ei oska midagi, hakka õppima parem” – neiu arvas, et sellised asjad on sõbralikud tögamised. Tegelikult elas sõbranna välja oma kadedust, oma õelust ja viha. Tema puhul ma ei teagi, et kas on elu teda selliseks teinud või sündides sai kaasa. 
Kui kahju ka poleks, on ka neid, kes on muutunud eluga õelaks. Näiteks on olnud kodus vägivalda ja ta tulevikus peegeldab seda, aga mitte ei peksa kedagi, vaid teeb sõnadega haiget. Oled vahel mõelnud, et see õelus võib olla kellegi kaitsereaktsioon? Et ta arvab, et kõik tahavad talle halba ja tema reageeribki automaatselt, ilma mõtlemata, õelalt. Sellised inimesed vajaksid juba psühholoogilist tuge ja peaksid ennast avama spetsialistile. Ehk muutuks asi. 
Ma ei mõista hukka alati õelust. Ma üritan aru saada, et miks ta on selline. Kui ei tea minevikku, kui ei tea hetkel olevikku, pole õigust kedagi hukka mõista. Sa ei tea milline Sa ise oled mõne aasta pärast.

Jaga seda postitust

Share on facebook
Share on print
Share on email

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

error: Sisu on kaitstud!
0
    0
    Ostukorv
    Sinu ostukorv on tühiPoodi tagasi